Спокій, врівноваженість, радість…..

Конспекти уроків

Тема. Звук [ш], позначення його буквами Шш. Читання слів, речень, тексту «Хороша гра». Робота над виразністю читання речень, різних за метою висловлювання.
Мета: познайомити учнів з новою буквою ш, її назвою та звуковим вираженням; збагачувати словниковий запас; формувати навички читання; розвивати фонематичний слух, мислення, творчі здібності та пізнавальні інтереси; виховувати почуття прекрасного за допомогою активізації керованої фантазії, любов до природи.
Обладнання: паперова фігурка Чомусика, килимок-літак, роздаткові картки для ігор «Регулюваль¬ник на перехресті», «Складайко», «Експрес», «Альпініст», «Словоманія»; полотно для набору і літери, паперовий екран комп’ютера, пе¬реносна дошка.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
Учитель. Любі діти, ставаймо, беремось міцно за руки і передай¬мо «Посмішку по колу».
Сьогодні на уроці ми разом з нашим Чомусиком сідаємо на килимок-літак і вирушаєм у мандрівку до знайомої країни Букварії.
II. Актуалізація опорних знань.
 Зупинка перша. Чомусик пропонує вам гру «Складайко». (2 хв.)
1. «Робота в парі».
За допомогою карток на парті учні складають слова-анаграми, зачитують їх (матеріал попереднього уроку).
Картка 1. Достатній рівень.
наван (ванна), вамо (мова), вано (нова), васо (сова).
Картка 2. Високий рівень.
вапа (пава), тава (вата), нокві (вінок), лві (віл), вкво (вовк), рта- ва (варта).
III. Ситуація успіху. Творчий перехід до нової теми уроку (5 хв.)
 Зупинка друга. Послухайте, будь-ласка, казку.
Казка про букву
У одному далекому королівстві, країні Букварії, жила вередлива принцеса Е. Вона нікого не слухала, не вчила уроків, втікала від батьків на берег річки. Гойдалася на гілках похиленого дерева та одного разу не втрималась і впала на спинку. Довго, голосно звала на допомогу: «Е-е-е-е!». Захрипла, махаючи ногами і руками, почала шипіти і перетворилася на букву?.. [ш].
 Правильно. Чомусик підготував вам гру «Загадайчик». (Слова-відгадки мають у своєму складі звук [ш].)
Маленькі плоди,
Мов сережки повисли,
Червоні — солодкі,
Зелені — ще кислі. ( Вишні.)
У сумці — зошити, буквар,
Хто до школи йде?.. (Школяр.)
 Які ви в мене розумні!
IV. Артикуляційно-слухові вправи зі звуком [ш].
 Зупинка третя.
1. Гра «Експрес».
Проказування скоромовки, вивченої в добукварний період. Виразне артикулювання звука [ш] під час промовляння, імітація рухів (довільно).
Що шукаєш, Мишо? (Подив, плечі підняти, руки розвести.)
Киш! (Махають, проганяючи, рукою.)
Шурхотіти вже облиш! (Пристукують ніжкою і сваряться пальчиком)
Якби кішці кошика (показують вуса і тримають кошик»)
та чотири грошика (широко розставляють 4 пальчики).
Скоромовку краще виконувати, стоячи біля парт. Якщо діти її не знають — надрукувати на дошці. Можна повторювати скоромовку за учнем, який вже вміє читати.
Фізкультхвилинка.
«Змія». Вигин тулуба — вдих, вирівнятись, видих зі звуком: «Ш- ш-ш». (Двічі.)
«Шкідливе кошеня». Діти імітують гострі кігті, дуже голосно і протяжно вимовляють: «Мя-а-а-у-у!».
2. Підготовчі вправи з читання.
 А зараз проведемо гру «Соло на клавіатурі».
«Розсипані» літери зливають у слова. Від учня до учня переходить «макет комп’ютера». Пальчиками на парті вони «вводять текст», вистукуючи на уявній клавіатурі запропоновані звуки, набираючи слово. Учні хором повторюють.
«Соліст» Клас
ш-и-ш-к-и шишки
ш-к-о-л-а школа
ш-а-ш-к-и шашки
Ш-е-в-ч-е-н-к-о Шевченко
з-а-т-и-ш-н-о затишно
к-а-ш-т-а-н каштан
ш-п-а-к-і-в-н-я шпаківня
 Зверніть увагу на «гори» перед вами. Знизу вверх швидко піднімаймо погляд, дивлячись на середню лінію, читаймо слова на схилах гір. Разом з Чомусиком пограєм в гру «Альпіністи» і до¬сягнемо вершини. (0,5 хв.+0,5 хв.) Прочитати самостійно й назвати слова разом з групою.
І група ІІ група ІІІ групашпак
На- ша руш – ник вер – шки
Ми – шко Ти – міш мура – шки
ка – ша ко – шик лок – шина
 Я пишаюсь Вами, любі діти.
3. Зупинка четверта. Країна «Букварія».
Робота з підручником «Буквар», с. 108 – 109.
Вправа «Струмочок». Учні читають таблицю зі складами, кожен по одному складу, щоб струмочок не засох: ша, шо, шу, ши, ші.
 Зробимо висновок, що ми з’ясували.(Ш- приголосний, глухий, твердий, а після і – пом’якшений, познач. буквою ша.)
 Намалюємо у повітрі велику і малу літери Ш, ш.
Читання тексту вчителем.
Повторне читання тексту «ланцюжком» по одному реченню (с.109).
Технологія «Мозковий штурм».
 А яка наша школа? (Наша школа маленька, гарна, затишна.)
 Як називають кімнату, де проводять уроки? (Клас.)
 Що найцікавіше для вас у класі, школі? (бібліотека, ігрова кімната, уроки, друзі, ігри, книжки).
На пересувній дошці кросворд з ключовим словом. Під час «штурму» вчитель вписує слова в віконечка.
 Назвіть ключове сло¬во. (Рушник.)
Релаксаційні комплекси (розслаблення).
 Втомились? Сядьте зручно, закрийте очі і пофантазуйте.
Пташина рада
На світанку весела пташина зграйка, розсівшись на тонких гілочках височезних осокорів, почала галасливу раду…
— Ців-ців-ців-ців-ців-ців!!! — голосно цвірінькали горобці, перебиваючи один одного, галасуючи. Вони розпушували хвостики, на¬стовбурчували пір’ячко, перелітали з місця на місце наввипередки, щось намагаючись довести. Сердилися через гамір, але цівкали надто багато і не чули один одного.
— Чи-ку-у-ку! Чикууку!!! — пе¬рекричала всіх горличка. Вона сиділа осторонь, чистила своє сіре пір’ячко, милуючись чорним намистом на шиї.
На мить стало тихіше. Добре розвиднілося. Перші промінці сонячними зайчиками пробіглися по товстих стовбурах стареньких дерев. Голоси пташок доносились все менше, а з появою сонечка зовсім стихли.
— Спробуйте показати сердитого горобця.
— До наступного уроку пофантазуйте: про що сперечались чи домовлялись пташки?
V. Закріплення. Підсумок уроку.
 Зупинка п’ята. Пропонуємо вам з Чомусиком гру «Словоманія».
Із запропонованих на роздаткових картках слів: кішка, аркуш, шпак скласти слово-ланцюжок. Хто швидше?
Ш–К—А—Ш (шпакішкаркуш)
 Молодці! А чи знайдеться в нас 2 хвилинки для гри «Регулювальник на перехресті». Діти розподіляються на 3 групи.
“Робота в групах” . Учні стаюті навколо парти.
1 Ко|ша|ра
2 Ло|к|ши|на
3 Лу|ш|па|й|ка
4 Ку|ши|р
1 Ми|ш|ка
2 Мі|шо|к
3 Ба|ш|та|н
4 Ві|р|ши|к
На парті для кожної групи лежить аркуш формату А-4, на ньому зображене «перехрестя».
1 Ви|ш|ня
2 Ве|рш|ник
3 Ши|п|ши|на
4 Ви|ши|ва|н|ка

Ключові слова виділені. Учитель перевіряє правильністі виконання.
 Ось і закінчується наша мандрівка до країни Букварії. Чи було вам цікаво?
 Завершимо урок нашою улюбленою грою «Вигадайлики».
На плакаті з кишенькою, або на полотні для набору — рими. Учитель читає, учні вигадують риму або розшифровують слово.
— Шу, шу, шу! — в школу я буквар (шуно) ношу.
— Ша, ша, ша! — у кішені ні (шгроа) гроша.
— Піки, шки, шки — в бору ростуть (кишиш) шишки.
— Шка, шка, шка — в класі ви¬сить (шкадо) дошка.
Урок закінчено. Дякую за співпрацю.


Theme by Ali Han | Copyright 2024 Новосільська М.А. вчитель початкових класів Токарівської ЗОШ І – ІІІст. | Powered by WordPress